Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).

Aktualności / Jak się bronić przed atakami nadużywającymi prawa patentowego

Zapraszmy na szkolenie Jak się bronić przed atakami nadużywającymi prawa patentowego do zwalczania polskiej konkurencji na rynku Unii Europejskiej.

Spotkanie odbędzie się podczas Targów ELEKTROTECHNIKA , 1 lutego 2018.. Poniżej szczegóły szkolenia.

Prezentacje prowadzą:

Anna Korbela, radca prawny, rzecznik patentowy, europejski rzecznik, członek Polskiej Rady Rzeczników Patentowych, Dariusz Kuberski, wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, Marek Besler, rzecznik patentowy, były Wicerezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych

10.00 – 10. 30 Czy warto uzyskać prawo wyłączne udzielone przez Urząd Patentowy, a jeśli tak to przez który?
10.30 – 11.00 Jak powinien zachować się przedsiębiorca w wypadku naruszenia jego praw wyłącznych, a jak w wypadku, gdy jest bezzasadnie atakowany? Regulacje prawne stanowiące podstawę ochrony polskiego przedsiębiorcy przed naruszeniami jego praw wyłącznych.
11.00 – 11.30 Model ataku realizowanego w następstwie prezentacji na targach przez polskiego wystawcę produktu, któremu zarzucono w Niemczech naruszenie praw wyłącznych niemieckiego podmiotu
11.30 – 12.00 Jak reagować na nieuczciwe praktyki rynkowe. Kiedy patent może służyć, a kiedy zagrozić polskiemu producentowi. Przykłady nieuczciwych praktyk rynkowych. Mechanizmy obrony przed praktykami monopolistycznymi.
12.00 – 12.30 Pytania i dyskusja

 
1.Czy warto uzyskać prawo wyłączne udzielone przez Urząd Patentowy, a jeśli tak to przez który?
2.Jak powinien zachować się przedsiębiorca w wypadku naruszenia jego praw wyłącznych, a jak w wypadku, gdy jest bezzasadnie atakowany? Regulacje prawne stanowiące podstawę ochrony polskiego przedsiębiorcy przed naruszeniami jego praw wyłącznych. Zgadnienia:
·        kopiowanie (naśladowanie) zewnętrznej postaci produktu (zróżnicowanie podstaw ochrony prawnej produktu na gruncie prawa autorskiego, u.z.n.k., P.w.p. regulacji dot. wzoru wspólnotowego)
·        kopiowanie naśladowanie znaku towarowego – kryteria doboru właściwej podstawy ochrony,
·        naśladowanie rozwiązania chronionego polskim patentem,
·        wadliwe powoływanie się na prawa wyłączne.

3. Model ataku realizowanego w następstwie prezentacji na targach przez polskiego wystawcę produktu, któremu zarzucono w Niemczech naruszenie praw wyłącznych niemieckiego podmiotu:
·        typowe koszty postępowania przed sądem I-wszej instancji
·        typowe koszty postępowania przed sądem II-wszej instancji
·        koszty równolegle prowadzonego postępowania o unieważnienie praw wyłącznego, którego naruszenie zarzucono

4. Jak reagować na nieuczciwe praktyki rynkowe?
5. Kiedy patent może służyć, a kiedy zagrozić polskiemu producentowi?
6. Przykłady nieuczciwych praktyk rynkowych.
7. Mechanizmy obrony przed praktykami monopolistycznymi.
8. Dlaczego potrzebny jest w Polsce wyspecjalizowany sąd rozstrzygający sprawy naruszeń praw wyłącznych?